بازگشائی مراتع ییلاقی کاشان از ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
به نقل از خبرگزاری ایسنا گزارش شد:  چرای ییلاقی و ورود دام به ۷۲ سامانه عرفی در مراتع ییلاقی شهرستان کاشان از ۲۵ اردیبهشت تا پایان شهریور به مدت چهار ماه آغاز شد.

ایسنا/اصفهان کارشناس مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان گفت: چرای ییلاقی و ورود دام به ۷۲ سامانه عرفی در مراتع ییلاقی این شهرستان از ۲۵ اردیبهشت آغاز شده و تا پایان شهریور به مدت چهار ماه ادامه خواهد داشت.

علیرضا صباغی در گفت‌وگو با  ایسنا، اظهار کرد: مساحت کل مراتع شهرستان کاشان ۳۷۰ هزار هکتار است که حدود ۱۹۰ هزار هکتار آن را مراتع ییلاقی تشکیل داده و برای ۶۸ هزار و ۳۰۰ واحد دام مجاز است.

وی افزود: معیشت یک هزار و ۵۴۵ خانواده بهره دار به طور مستقیم به عایدی حاصل از این مراتع وابسته است که از شهرستان‌های کاشان، اردستان، آران و بیدگل و قم به مناطق ییلاقی کاشان کوچ می‌کنند.

وی تصریح کرد: حضور به موقع دام به مرتع،  باعث زادآوری طبیعی گیاهان مرتعی و دارویی و همچنین کاهش کوبیدگی خاک شده و منجر به حفظ و نگهداری مرتع، تغذیه و سربرداری گیاهان و تحریک سریع‌تر رشد گیاهان  می‌شود.

وی گفت: سهل‌انگاری برخی از دامداران در حفظ مرتع و ورود دام مازاد بر ظرفیت مراتع از مهم‌ترین عوامل  تخریب مرتع هستند که طرح ملی تعادل دام و مرتع، با تکیه بر عوامل مؤثر در سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت برای حـذف عامل‌های مخرب اجرا می‌شود.

کارشناس مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان تصریح کرد: قطع و حذف سهمیه نهادهای دامی از سال ۱۴۰۰ در شرایطی که تولیدکننده‌ها با افزایش هزینه‌ها روبرو هستند، یکی از مهم‌ترین مشکلات دامداران و مرتعداران است.

صباغی تاکید کرد: ایجاد دامگاه برای نگهداری دام مازاد عرضه در مناطقی مانند برزآباد، آزران و جوشقان قالی، یک راهکار بین بخشی است که می‌تواند مانع ورود دام مازاد به مرتع شود که این طرح نیز هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

وی اظهار کرد: مراتع یکی از منابع ارزشمند ملی است که بهره‌برداری درست همراه با عملیات اصلاح و احیا، نقش اساسی برای حفظ آب و خاک و تامین نیازمندی‌های کشور در زمینه فرآورده‌های پروتئینی دارد.

کارشناس مرتع اداره منابع طبیعی و آبخیز داری کاشان، گفت: رعایت زمان ورود به مرتع، باعث می‌شود که گیاهان فرصت ذخیره مواد غذایی و رشد پیدا ‌کنند و خاک مرطوب با تردد دام‌ها، فشرده نشده و قابلیت نفوذ آب در آن کاهش پیدا نمی‌کند و علوفه مراتع نیز پایدار خواهدماند.

صباغی افزود: گیاهان در فصل بهار به مرحله رشد رسیده‌اند که ورود زودهنگام و مازاد دام به مرتع باعث تضعیف پوشش گیاهی در سال‌های آینده می‌شود، بنابراین متخلفان برابر حکم قضایی مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
انتهای پیام
 
  • دبیر بهنام افشاری
  •  
  • سید حبیب الله وکیل زاده
خبرنگار:
سیدجلال جلیلی

بازدید : 48 28 ارديبهشت 1402 ساعت 08:38 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری