جلسه هم اندیشی سه جانبه دانشگاه کاشان، دانشکده منابع طبیعی و اداره منابع طبیعی کاشان

روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان، علی خالوئی
به نقل از کاشان نیوز، نشست مشترک اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان با دانشگاه کاشان و دانشکده منابع طبیعی با موضوع بررسی «پروژه‏‌های تولید آب در دشت کاشان» در محل دفتر گروه منابع طبیعی دانشگاه کاشان، برگزار شد.

 

کاشان نیوز: ریاست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کاشان گفت: با توجه به پشتوانه پتانسیل دانشجویی در مقاطع دکترا و ارشد؛ این دانشگاه می‌تواند نیازهای علمی شهرستان را در بخش‏‌های مختلف منابع طبیعی، محیط‌زیست و معادن را برآورده
نماید.به نقل از روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان، نشست مشترک اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان با دانشگاه کاشان و دانشکده منابع طبیعی با موضوع بررسی «پروژه‏‌های تولید آب در دشت کاشان» در محل دفتر گروه منابع طبیعی دانشگاه کاشان، برگزار شد.

ریاست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کاشان ابتدا ضمن خوش‏آمد گوئی و تشکر از برگزاری این جلسه هم‏اندیشی، دانشکده منابع طبیعی آمادگی این را دارد که بخش مطالعاتی و ارزیابی پروژه‌‏های بخش اجرای منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان همکاری مستمر داشته باشد.

دکتر شاطریان افزود: با توجه به پشتوانه پتانسیل دانشجویی در مقاطع دکترا و ارشد؛ این دانشگاه می‌تواند نیازهای علمی شهرستان را در بخش‏های مختلف منابع طبیعی، محیط‌زیست و معادن را برآورده نماید.

ریاست اداره منابع طبیعی کاشان ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سنوات گذشته این اداره در بخش ایجاد و بهسازی سازه‌‏های آبخیزداری شهرستان افزود؛ از دهه ۷۰ تاکنون بالغ‌بر ۲۳۰ بند تأخیری (سنگ و ملاط)، ۱۴ بند خاکی، ۶ مورد پخش سیلاب در شهرستان کاشان ایجادشده است.

خداپرستان افزود در کنار پروژه‌‏های آبخیزداری؛ این اداره مکلف به اجرای پروژه‏های بیولوژیک نیز می‏باشد که این عملیات در وسعتی برابر ۱۵۰۰ هکتار عملیات بیولوژیک (درختکاری و بذر گونه‏‌های جنگلی و مرتعی) صورت پذیرفته است.
مجید خداپرستان از مطالعاتی شدن ۶۰ درصد حوزه‏‌های آبخیز شهرستان خبر داد و عنوان نمود ۲۰ میلیارد پروژه آبخیزداری و آبخوان در شهرستان کاشان آماده اجرا و در صورت تأمین اعتبار می‏تواند در تعهدات سال‏‌های آینده این اداره قرار گیرد.

خداپرستان افزود؛ علیرغم اجرای این حجم از پروژه‏‌های آبخیزداری متأسفانه تاکنون از ۸۱ میلیون مترمکعب رواناب محاسبه‌شده در طرح‌های آبخیزداری که اجرایی گردیده، فقط ۱۸% (۱۵ میلیون مترمکعب) رواناب حاصله را استحصال می‏‌کند.

دبیر «مرکز تحقیقات آب، خشک‌سالی و تغییر اقلیم» دانشگاه کاشان که پیشنهاددهنده این نشست بود، با توجه به وضعیت بحرانی منابع آبی دشت کاشان، مسائل و مشکلات تغییر اقلیم و خشک‌سالی‌های پیاپی در این منطقه؛ فعالیت این مرکز را بیش‌ازپیش لازم دانسته و با توجه به جایگاه دانشگاهی و علمی این مرکز لزوم ارائه دستاوردهای علمی قابل‌اجرا در شهرستان را از وظایف این مرکز دانست.

دکتر خراسانی افزود: مراکز مدیریتی که بر منابع شهرستان و دشت کاشان، خاصه منابع آب مدیریت می‏نمایند عبارتند از: مرکز تحقیقات آب، خشک‌سالی و تغییر اقلیم دانشگاه کاشان که یک مرکز علمی و دانشگاهی ست، شورای حفاظت از منابع آب با محوریت اداره منابع امور آب و فرمانداری ویژه کاشان و انجمن حمایت از منابع آب شهرستان کاشان که یک سمن زیست‌محیطی مردمی ست.

دبیر مرکز تحقیقات آب، خشک‌سالی و تغییر اقلیم دانشگاه کاشان، معتقد است این هم‌گرائی در سه بخش مردم، دولت و دانشگاه، چشم‏انداز حل بحران منابع را می‏تواند در دشت کاشان بهبود بخشیده تسهیل نماید.

در این جلسه مدیر گروه‌‏های بیابان‌زدائی، آبخیزداری، محیط‌زیست دانشکده منابع طبیعی حضور داشتند و هریک نسبت به ارائه دیدگاه‏های خویش و انتظاراتشان از بخش اجرا، منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ارائه نمودند.

در این جلسه مقرر شد با اعلام نیاز دانشگاه در زمینه انجام مطالعات تحقیقاتی و پژوهشی در یکی از حوزه‏‌های شانزده گانه شهرستان، این حوزه به عنوان پایه مطالعاتی و آزمایشگاهی در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا نسبت به استفاده از پتانسیل دانشجویان مدارج دکترا و ارشد بهره جوید.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69185
بازدید : 181 22 آبان 1396 ساعت 10:23 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری