توسعه رویشگاه باریجه شهرستان کاشان به مساحت ۴۵ هکتار

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
به نقل از خبرگزاری ایسنای اصفهان؛ اجرای پروژه توسعه و کشت بیش از 
۴۵ هکتار از رویشگاه باریجه مراتع روستائی نشلج و مرق در سال جاری با همکاری شرکت تعاونی مرتعداران و کشاورزان شهرستان کاشان در زمستان سال جاری...

باریجه یکی از مهمترین گونه های گیاهی باارزش داروئی و اقتصادی مراتع شهرستان کاشان است.
کارشناس فنی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان از اجرای طرح کپه کاری در ۴۵ هکتار از مراتع شهرستان در مناطق ییلاقی خبرداد.
 
علی خالوئی نوش آبادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در کاشان، اظهار کرد: طرح کپه کاری نقش مهمی در جهت تعلیف دام، توسعه فضای سبز، جلوگیری از فرسایش خاک و تأمین علوفه دام دارد، ضمن آنکه کشت و بهره برداری صحیح این گیاهان علاوه بر نقش مؤثر در سلامت جامعه و ایجاد اشتغال، در رشد صادرات غیرنفتی نیز نقش بسزائی دارد.
 
وی افزود: بر اساس نیاز سنجی و در راستای تعادل دام و مرتع، بذر گیاه باریجه در اختیار دامداران قرار گرفت تا با نظارت کارشناسان منابع طبیعی در مراتع کپه کاری انجام شده و رویشگاه‌های منطقه کاشان توسعه پیدا کند.
 
وی ادامه داد: در اجرای این طرح با صرف 250 میلیون ریال اعتبار، 15 هکتار از مراتع مرق و 30 هکتار از مراتع نشلج در ارتفاع دو هزار و 700 متری کپه کاری شد
 
کارشناس فنی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان تصریح کرد: گیاه باریجه از برترین گیاهان دارویی است که با نام‌های مختلفی چون اشق، بیرزد، بارزد و قاسنی معرفی شده است و با نام علمی فرولا گوموسا شناخته می‌شود که بومی ایرانی است و بیش‌تر در ارتفاعات دو هزار متری رشد می‌کند.
 
خالوئی نوش آبادی اظهار کرد: صمغ باریجه به عنوان محرک، ضد عفونی کننده و داروی سینه و در موارد برونشیت های مزمن و آسم تجویز می‌شود. برای تنگی نفس و سرفه کهنه و نرم کردن سینه، صرع و بواسیر و بیماری های عصبی، برای باز کردن انسداد کلیه نافع است.
http://isfahan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=69562
بازدید : 201 1 بهمن 1396 ساعت 08:30 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری