جنگل کاری ١۵ هکتار از مراتع ییلاقی فرح آباد- برزآباد شهرستان کاشان در سال جاری

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزدای کاشان
به نقل از ایسنا| ١۵ هکتار از مراتع ییلاقی کوهستانی کاشان در ییلاق فرح آباد- برزآباد جنگل کاری شد... ٣۵  هزار هکتار از جنگل‌های طبیعی در بلندی های کوهپایه ای جنوب و جنوب غربی کاشان را جنگل های طبیعی بادام کوهی تشکیل می دهند.

کارشناس فنی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان گفت: ١۵ هکتار از مراتع ییلاقی کوهستانی کاشان در ییلاق فرح آباد- برزآباد جنگل کاری شد.

علی خالوئی نوش آبادی در گفت گو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در کاشان، اظهار کرد: برای انجام این طرح که با هدف توسعه منابع جنگلی با درختچه بادام کوهی یا بادامک انجام شد، اعتباری معادل 120 میلیون ریال هزینه شد.

به گفته وی، ٣۵  هزار هکتار از جنگل‌های طبیعی در بلندی های کوهپایه ای جنوب و جنوب غربی کاشان را جنگل های طبیعی بادام کوهی تشکیل می دهند که در کنار گونه‌هایی همچون پسته کوهی و انجیر کوهی مهمترین وظیفه حفاظت از خاک، تولید آب، تولید اکسیژن و ترسیب کربن را دارند.

خالوئی افزود: در مراتع قشلاقی دشت کاشان دو کانون اصلی بحران فرسایش بادی وجود دارد که در منطقه موسوم به شمال دشت موسوم شامل آب شیرین و قولولو، با توجه به وضعیت دالان ورودی بادهای با سرعت بالای ٣۶ کیلومتر بر ساعت می‌تواند برای بخش های صنعت، مسکونی، شهری و کشاورزی بسیار پر خطر باشد و پایداری توسعه را در دشت کاشان به چالش بکشد.

وی تصریح کرد: ارزش زیست محیطی یک هکتار مرتع سالانه ٢٣٢ دلار برآورد شده است که ارزش علوفه‌ای آن ۵٧ دلار در هکتار و ارزش زیست محیطی هر هکتار جنگل قادر به ذخیره سازی ۵٠٠ تا دو هزار متر مکعب آب است.

کارشناس فنی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان تاکید کرد: اجرای این گونه طرح ها با مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد و شرکت‌های تعاونی خاصه شرکت تعاونی مرتعداران و کشاورزان شهرستان کاشان، توانسته نقش بسزایی در افزایش سرانه منابع جنگلی، فضای سبز و کلکسیون بذر داشته باشد و با ایجاد چرخه زیستی فعال‌تر و تقویت زیستگاه های موجود شرایط مناسب‌تری را برای حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه حفاظت شده کوهستان کرکس ایجاد کند.

خالوئی گفت: درختچه بادام کوهی دیم از جمله گونه های گیاهی است که در مقابل سرما و کم آبی مقاومت بالایی دارد و احیا و اصلاح مراتع تخریب شده می تواند ضمن جلوگیری از فرسایش خاک، باعث حفظ آب و نفوذ بارش ها، تلطیف هوا، ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها و کمک به توسعه پایدار را به همراه داشته باشد.
 
http://isfahan.isna.ir/default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=69955
بازدید : 137 15 بهمن 1396 ساعت 07:54 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری