رئیس سازمان هواشناسی کشور: راهکار حل «بحران آب» پذیرش کم‌آبی ایران است

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان:
روزنامه شرق| رئیس سازمان هواشناسی، آنچه در منطقه خشک و نیمه‌خشک ارزش حیاتی پیدا می‌کند، «آب» است؛ به‌ویژه در شرایطی که کشور دچار خشک‌سالی هم است و در ۱۱ سال گذشته میانگین بارش سالانه این سرزمین به بالای نرمال نرسیده است


ایسنا: داود پرهیزکار، رئیس سازمان هواشناسی، با تأكید بر اینکه ایران در یک منطقه خشک و نیمه‌خشک واقع شده است، مهم‌ترین راهکار خروج از بحران آب را پذیرش شرایط اقلیمی ایران دانست و گفت: همه باید بپذیریم که کشور ما کم آب است چون میانگین بارش سالانه ایران کمتر از یک‌سوم میانگین جهانی است همچنین باید با توجه به این کم‌آبی طرح‌های توسعه‌ای را مورد بازنگری قرار دهیم.

داوود پرهیزکار که پیش از این بارها وقوع پدیده گرمایش جهانی و تغییر اقلیم را در ایران تأیید و کم‌بارش‌های پی‌درپی و خشک‌سالی‌های مکرر را هم به عنوان پیامد مخاطره‌آمیز این پدیده عنوان کرده است، درباره بحران آب و راه‌حل‌های خروج از آن اظهار کرد: کم‌آبی در کشور ما پدیده جدید و نوظهوری نیست، بلکه سابقه‌ای دو یا سه هزارساله دارد.

علت آن هم معلوم است چون منطقه‌ای که ما در آن استقرار داریم یک منطقه خشک و نیمه‌خشک است و کشور ما در عرض ۳۰ درجه در نیمکره شمالی و جنوبی قرار دارد و تحت تأثیر جریانات جوی عظیم است و اجازه رشد ابر به آن داده نمی‌شود. وی با تأكید بر اینکه باید شرایط اقلیمی ایران را بپذیریم و دست از مبارزه با آن برداریم، گفت: آنچه در منطقه خشک و نیمه‌خشک ارزش حیاتی پیدا می‌کند، «آب» است؛ به‌ویژه در شرایطی که کشور دچار خشک‌سالی هم است و در ۱۱ سال گذشته میانگین بارش سالانه این سرزمین به بالای نرمال نرسیده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه در پاسخ به این پرسش که برای برون‌رفت از بحران آب کشور چه راهکار و پیشنهادی دارید؟ گفت: اولین و مهم‌ترین کار این است که همه بپذیریم کشور ما یک کشور کم‌آب است و حتی در سال‌های پربارش نیز باید به این کم‌آبی و خشکی منطقه واقف باشیم، چون میانگین بارش سالانه ایران کمتر از یک‌سوم میانگین جهانی است.

پرهیزکار افزود: راه دوم برای خروج از بحران آب این است که همه طرح‌های توسعه‌ای را با توجه به پدیده تغییر اقلیم رخ‌داده در ایران بازنگری کنیم و توان خرداقلیم را در طرح‌های توسعه‌ای مدنظر قرار دهیم و اگر یک منطقه توان بارگذاری جدید را ندارد از اجرای طرح‌های توسعه‌ای خودداری کنیم.
 

 بازدید : 129 24 تير 1397 ساعت 07:26 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری