کاهش ۹ تن فرسایش خاک در هر هکتار با اجرای عملیات آبخیزداری

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها| برای اجرای طرح های آبخیزداری و مقابله با آثار خشکسالی به ۱۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است؛ ... اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای عملیات آبخیزداری در ۴۱ حوزه های کشور

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان گفت: با توجه به عملیات آبخیزداری در عرصه‌های منابع‌طبیعی کشور میزان فرسایش خاک 9 تن در هکتار کاهش یافته و رسوب وارده به سدها نیز به طور متوسط 5 تن کمتر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- ناصر حیدری‌پوری صبح امروز در نشستی خبری با بیان اینکه ۱۷ سال از روند خشکسالی در کشور می‌گذرد، اظهار داشت: طبق نقشه‌های توپوگرافی سالیانه 410 میلیارد مترمکعب آب در کشور وجود دارد که بخشی از این آب ها تبخیر و بخشی به دلیل نبود مدیریت مصرف به هدر می رود که به نظر می رسد برای مقابله با شرایط خشکسالی ها و تغییرات اقلیمی به حفظ نزولات جوی بیش از پیش باید توجه شود.


حیدری پوری با بیان اینکه در سطح حوزه‌های آبخیزداری بالغ بر ۳۷۰ دشت ممنوعه و ۳۸۷ دشت بحرانی داریم، تصریح کرد: باید برای تعریف سفره‌ها برنامه عملیاتی داشته باشیم و پیگیری می‌کنیم با کارکردهای عملیاتی و موثر، بخشی از ‌کشاورزی را امتیاز بخشیم.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان با اشاره به اینکه اجرای عملیات در 627 حوزه آبخیز در اولویت برنامه های امسال است و با تاکید بیشتری در دستور کار قرار داد افزود: با اجرای پروژه در این حوزه‌ها بالغ بر 200 هزار خانوار از جمعیت کشور از منافع آن بهره‌مند خواهند شد.

وی اعلام کرد: در استان‌ها برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در مردادماه 595 مورد مناقصه برگزار کردند که خوشبختانه 449 مورد بررسی و پیمانکاران 398 پروژه انتخاب شدند و از بین این تعداد عملیات اجرایی 284 طرح آغاز شده است و با توجه به اینکه قصد داریم حداکثر استفاده از بارندگی‌های پاییز و زمستان را داشته باشیم سعی می‌کنیم احداث سازه‌های آبخیزداری را تا پایان آذرماه اجرا کنیم.

حیدری پوری گفت: حفاظت از منابع آب، جلوگیری از فرسایش خاک و تامین نیاز ساکنان محلی، تقویت پوشش گیاهی، تقویت منابع آب زیرزمینی و کاهش رسوب در پشت سدها از مهمترین آثار مطلوب اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور است.

وی مدیریت سیل و سیلاب را از دیگر مزایای اجرای طرح های آبخیزداری دانست و افزود: در پنج سال اخیر رکورد سیل شکسته شد و در این مدت شاهد وقوع هزار سیل در مناطق مختلف کشور بودیم.

این مقام مسئول سازمان جنگل ها گفت: کشور ما همواره در گروه کشورهای سیل خیز قرار دارد اما با تغییر شرایط آب و هوایی و شدت، مدت و زمان بارندگی در تمام مناطق کشور از استان های شمالی گیلان و مازندران تا سیستان و بلوچستان شاهد وقوع سیل هستیم.

حیدری پوری گفت: هم اکنون نقشه جامع مدیریت مناطق سیل گیر کشور تدوین شده است و با اجرای طرح های آبخیزداری، مهار و جذب آب در عرصه های بالادست شاهد مدیریت سیل و سیلاب در کشور خواهیم بود.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع درباره میزان مدیریت فرسایش خاک در عرصه های آبخیز افزود: در 16 استان کشور ایستگاه پایش نصب شده است که ارزیابی نتایج نشان می دهد در این مناطق در هر هکتار از فرسایش 9 تن خاک جلوگیری شده است.

وی گفت: تا کنون عملیات آبخیزداری در 11 میلیون هکتار از 26 میلیون هکتار از عرصه های آبخیز مطالعه شده کشور، به پایان رسیده و 7 میلیون هکتار نیز در دست اجراست.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها و مراتع افزود: یازده طرح ملی آبخیزداری نیز در حوزه های بزرگ آبخیز کشور از جمله حوزه دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان و در حوزه رودخانه اترک نیز در استان های سمنان، گلستان و خراسان شمالی اجرا شده است.

حیدری پوری درباره تاثیر نامطلوب ساخت برخی از سدها در کاهش منابع آبی در حوزه آبخیز گفت: برای احداث و اجرای سدها در یک حوزه آبخیز باید به تمام جوانب توجه و مطالعات ارزیابی شود و ملاحظات جدی صورت گیرد. 


امضای تفاهم نامه مشترک با وزارت نیرو برای اجرای طرح های آبخیزداری

وی از امضای تفاهم نامه مشترک با وزارت نیرو برای اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست سدها خبر داد و افزود : با اجرای این طرح ها میزان ورود رسوبات به پشت سدها کاهش می یابد.

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان گفت: بر اساس گزارش وزارت نیرو سالانه 250 میلیون متر مکعب رسوب وارد سدها می شود.

حیدری پوری تصریح کرد: برای اجرای طرح های آبخیزداری و مقابله با آثار خشکسالی در کشور به 125 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها همچنین از اختصاص 100 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای عملیات آبخیزداری در 41 حوزه جنگل و مرتع خبر داده است. 


وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی مبنی بر ایجاد پارک‌ها توسط شهرداری تهران در مسیر سیل مانند پارک‌های نهج‌البلاغه اظهار داشت: مسئولیت و عملیات حوزه‌های آبخیزداری در حوزه‌های شهری مربوط به شهرداری‌ها است.

حیدری پور با اشاره به اینکه در مسیل‌هایی که در شهرها قرار گرفته نباید کف آن را با سیمان صاف کرد، اضافه کرد: این امر باعث می‌شود که جذب آب در زمین صورت نگیرد، سرعت سیل کاسته نشود و ممکن است در پایین دست خسارت ایجاد کند.

در ادامه این نشست ابوالقاسم حسین پور مدیر کل دفتر کنترل سیلاب ها در سازمان جنگل ها و مراتع با تاکید بر اینکه کشورمان در گروه سیل خیزترین کشورهای جهان قرار دارد گفت: برای کاهش خطرپذیری و مدیریت و کنترل سیلاب در مناطق بحرانی کشور تاکنون 285 طرح ملی در حوزه های آبخیز اجرا شده است که در نیمه دوم امسال به بهره برداری می رسد

هوشنگ جزی دبیر ستاد آبخیزداری نیز با اشاره به بحث مشارکت مردمی و منابع مالی گفت: در تمام حوزه های آبخیز که عملیات اجرایی پیش‌بینی شده است، و افرادی که تخصص دارند در قالب گروه های تسهیل گری با هدف جلب مشارکت‌ها و حمایت‌های مردمی با مردم ارتباط موثر را برقرار می‌کنند.


دبیر ستاد آبخیزداری افزود: اگر در بخش اجرا مردم پیشنهادی داشتند و فکر می کردند که پیشنهادشان تغییری در یکی از عملیات ما ایجاد می کند و نظر مردم به صلاح و صرفه باشد، برای انجام این پیشنهادات انعطاف‌پذیر خواهیم بود.


وی خاطر نشان کرد: برای اجرای منابع مالی، اقدامات اجرایی بدون ارزیابی انجام نخواهیم داد اثرات آن را امسال به همه مردم اعلام خواهیم کرد که انجام این عملیات چه تأثیراتی بر آبخیزداری کشور گذاشته است.

ترحم بهزاد مدیر کل مراتع نیز 56 میلیون و 200 هزار هکتار از عرصه های مرتعی کشور را فقیر دانست و افزود: پوشش گیاهی در این عرصه های کمتر از 25 درصد است.


وی گفت: با اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست مراتع کشور که مساحت آن 84 میلیون و 700 هزار هکتار است شاهد افزایش تولید علوفه معادل 120 کیلوگرم در هر هکتار خواهیم بود.

 

بازدید : 121 13 شهريور 1397 ساعت 08:34 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری