رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال خبرداد؛ جنگل کاری ۲۵ هزار هکتار اراضی در سال جاری

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با اشاره به اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی از عملیات بیولوژیکی در سطح ۲۵ هزار و ۷۰۱ هکتار برنامه جنگل کاری با بذر و نهال خبر داد.


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور (پیام طبیعت) - دکتر فریبرز غیبی روز شنبه در برنامه روی خط خبر شبکه خبر با اشاره به افزایش پوشش گیاهی و همچنین توسعه جنگل های طبیعی کشور افزود: در سال جاری در سطح ۱۶ هزار و ۹۵۸ هکتار جنگل کاری با نهال و در سطح 8 هزار 743 هکتار جنگل کاری با بذر پیش بینی شده است.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال با اشاره به عملیات بیولوژیکی در بخش جنگل خاطرنشان کرد: 110 هزار هکتار نیز تحت برنامه قرق قرار خواهد گرفت که به زادآوری، احیاء و اصلاح مراتع کمک خواهد کرد.

غیبی در ادامه به برنامه کودپاشی در حدود ۱۵ هزار هکتار اشاره نمود و اظهار داشت: برنامه احیا با گونه های مرتعی در سطح ۶۶ هزار هکتار انجام خواهد شد.

وی گفت: در این برنامه ما از گونه های اقتصادی از جمله یونجه، باریجه، آنغوزه و . . . استفاده خواهیم کرد.

فریبرز غیبی خاطر نشان کرد: اولویت ما در جنگل کاری استفاده از گونه های بومی و مقاوم به خشکیدگی است .

وی افزود: در راستای تعلیف دام و افزایش عرصه ها نیز از گونه های دارویی استفاده نموده که درآمدزایی، اشتغال و توانمندسازی برای مرتعداران را ایجاد کند. 

رئیس جنگل های خارج از شمال به اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در 627 حوزه آبخیز اشاره نمود و گفت: در بحث حفاظتی و مدیریت امور اراضی به مانند کاداستر وارد این برنامه ها در مدیریت سرزمینی شده است که مرز مستثنیات و اراضی ملی را که اولویت اصلی کمربند سبز است مشخص و با کنترل و سلامت عرصه های جنگلی و مرتعی را حفظ کنیم.

وی در پایان با اشاره به بحث مدیریت آب اضافه کرد: قطعا برای مدیریت آب علاوه بر سازه های مکانیکی، بیومکانیکی می توانیم با عملیات بیولوژیکی و ایجاد جنگل 40 درصد نفوذ آب را به سفره های زیرزمینی بیشتر کنیم که با ایجاد پوشش گیاهی در کنار عملیات آبخیزداری می توان یک سازه بیولوژیکی را که هیچگاه تخریب نمی شود به وجود آورد. 

 
بازدید : 100 2 مهر 1397 ساعت 07:37 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری