تجربه موفق پروژه جایکای ژاپن در چهارمحال بختیاری به ۶ استان‌،من جمله اصفهان تعمیم داده شد

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
به نقل از روابط عمومی سازمان جنگلهان؛ معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه پروژه توسعه ظرفیت مدیریت مشارکتی جنگل ومرتع از سطح ملی احساس شد و نشان داد که تداوم کار، حیاتی است، خاطرنشان کرد: تجربه موفق ...

تجربه موفق چهار محال و بختیاری در اجرای پروژه جایکا و استفاده از تکنولوژی کشور ژاپن موجب شد تا این مهم را در سایر استان‌های حوزه کارون تعمیم دهیم.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها با بیان اینکه پروژه توسعه ظرفیت مدیریت مشارکتی جنگل ومرتع از سطح ملی احساس شد و نشان داد که تداوم کار حیاتی است، خاطر نشان کرد: تجربه موفق چهارمحال و بختیاری در اجرای پروژه جایکا و استفاده از تکنولوژی کشور ژاپن موجب شد تا این مهم را در سایر استان‌های حوزه کارون تعمیم دهیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، خسرو شهبازی روز دوشنبه در سومین جلسه هماهنگی پروژه توسعه ظرفیت مدیریت مشارکتی جنگل ومرتع در بالادست حوزه کارون که با حضور تیم اجرایی پروژه دفتر همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در اصفهان برگزار شد، افزود: ظرفیت آژانس همکاری‌های بین‌المللی برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته بالقوه است و باید برای این امر ارزش قائل شد تا بتوان از منابع توسعه‌ای که کشور ژاپن برای کمک به جامعه بشری اختصاص داده است به عنوان یک فرصت استفاده کرد.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها در ادامه بومی‌سازی الگوهای خارجی با تکیه بر روش‌های سنتی و مشارکت مردم را امری ضروری در منابع‌طبیعی کشور برشمرد و گفت: دیدگاه‌ها برای اجرای پروژه‌های توسعه ظرفیت مدیریت مشارکتی جنگل و مرتع به سمت اقتصادی کردن این پروژه‌ها پیش می‌رود.

خسرو شهبازی با بیان اینکه از امکانات و تکنولوژی‌های جدید باید در راستای اقتصادی کردن پروژه‌ها بهره گرفت، به استفاده از مشارکت مردم و توانمندسازی جوامع محلی در پروژه مذکور تاکید کرد.

در ادامه مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه این پروژه در مساحتی به وسعت 43 هزار هکتار در حوزه آب جاغ جاغ شهرستان سمیرم، انجام می‌شود به 1500 هکتار جنگل‌کاری، 700 هکتار غنی‌سازی جنگل، کشت گیاهان دارویی، توزیع 400 دستگاه تنور گازی، واگذاری 30 دستگاه آبگرمکن خورشیدی و همچنین اجرای بیش از 15 هزار متر مکعب عملیات مکانیکی و نهالکاری در راستای توانمندسازی جوامع محلی و مردم برخوردار از پروژه اشاره کرد.

محمد حسین شاملی، ابراز امیدواری کرد که این تجربیات را بتوان به 1800 سامانه عرفی دیگر در سطح استان گسترش داد.

***
گفتنی است پس از این جلسه معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها به شرق شهرستان اصفهان عزیمت نمود و از پروژه یکصدهزار هکتاری جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی و همچنین مالچ‌پاشی‌های انجام شده در این منطقه بازدید کرد. یکی از نکات برجسته این بازدیدها زندگی گونه‌های گیاهی و جانوری در مناطق مالچ‌پاشی‌شده بود. برخی منتقدان معتقدند مالچ باعث از بین‌ رفتن گیاهان و جانواران می‌شود.  

 بازدید : 90 8 مرداد 1398 ساعت 04:07 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری