۲۴ هزار هکتار نهال کاری در استان‌های بیابانی کشور توسط سازمان جنگلها در سال جاری

 روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
به نقل از روابط عمومی سازمان جنگلها| 
دکتر فرهاد سرداری؛ مدیرکل دفتر امور بیابان‌ سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور: تثبیت شن های روان و مقابله با پدیده بیابان زایی  و ۲۴ هزار هکتار نهال کاری در استان‌های بیابانی کشور در سال جاری

مدیرکل دفتر امور بیابان‌ سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری  کشور تثبیت شن های روان و  مقابله با پدیده بیابان زایی را از  اهداف و برنامه های این دفتر نامبرد و افزود: در سال جاری ۲۴ هزار هکتار نهال کاری در استان‌های بیابانی کشور انجام شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر فرهاد سرداری  روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار سرویس علمی ایرنا خاطر نشان کرد: این نهال ها در  استان های بیابانی مانند: خراسان های رضوی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، تهران، قم، قزوین، هرمزگان، خوزستان و اصفهان کاشته شده است.

وی عنوان کرد: نسبت شاخص های کانون های بحرانی تحت تاثیر فرسایش بادی، کانون های گرد و غبار استان ها و تخصیص اعتبار مشخص شده است و در استان های مختلف که این اعداد بیشترین حجم کار را دارند، استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، خراسان رضوی و خوزستان است که سطوح کاری بالاتری برای موضوعات نهال کاری دارند.

به گفته سرداری مدیریت هرزآب، احداث بادشکن زنده و غیر زنده و قرق از جمله سایر پروژه های در حال انجام است.

۲۹۳ میلیارد تومان بودجه مقابله با بیابان زدایی سرداری  عنوان کرد:
برای موضوعات بیابان زدایی  دو منبع بودجه اعم از تملک و دارایی  (۹۰ میلیارد تومان) و کنترل گرد و غبار که از صندوق توسعه ملی تامین می شود، در نظر گرفته شده که اعتباری که امسال تخصیص داده شده است ۲۹۳ میلیارد تومان برای کل کشور است.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها تصریح کرد: کشور ایران در کمربند خشک و نیمه خشک واقع شده است و ۳۰ میلیون هکتار از عرصه های آن  مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی  کهخ از این میزان  ۱۳ میلیون هکتار کانون بحران فرسایش بادی است.

سرداری ادامه داد: مبلغ بودجه تخصیص داده شده را در ۱۳ میلیون هکتار از کانون بحرانی فرسایش بادی که  به منابع زیستی و اقتصادی خسارت وارد می کند، اعمال می شود که برای کنترل آن سالانه به طور متوسط ۲۵ هزار هکتار نهال کاری انجام می شود اما این بودجه برای تمام ۱۳ میلیون هکتار اندک است.

مدیرکل امور بیابان‌های کشور اظهار داشت: عوامل طبیعی بیابان زایی در سال‌های اخیر باعث شد دوران زیادی خشکسالی داشته باشیم و چندین سال بارندگی انجام نشده است همچنین با توجه به الگوهای بارش های تند و شدید، عملیات‌ها تحت تاثیرقرار گرفته است.
سرداری عنوان کرد: به عنوان مثال زمان بارش‌های شدید اگر سیلاب ایجاد شود بسیاری از هرزآب‌ها دچار آبگرفتگی و از بین رفتن عملیات می‌شود و شرایط طبیعی ۱۰ ساله اخیر به ضرر منابع طبیعی بوده است.

کنترل گرد و غبار در اولویت کشورهایی منطقه نیست
وی در پاسخ به این سؤال که موضوع کنترل کانون‌های گرد و غبار به کشورهای همسایه نیز مربوط می شود و آیا هماهنگی لازم بین ایران و کشورهای همسایه وجود دارد، اظهار داشت: سمینارها و دوره های آموزشی کارشناسی در منطقه انجام شده اما عملیات اجرایی خاصی وجود نداشته است.
سرداری ادامه داد: ایران در خصوص کنترل گرد و غبار برنامه داشته و حتی وزارت امور خارجه و سازمان محیط زیست ارتباطاتی را برقرار کرده اما هنوز به عملیات اجرایی منتهی نشده است.
مدیرکل امور بیابان های کشور تصریح کرد: به دلیل مشکلات وعدم ثبات سیاسی کشورهای همسایه از جمله سوریه، اردن، عراق موضوع کنترل بحران گرد و غبار در اولویت کاری آن‌ها قرار نمی‌گیرد.

وی همچنین گفت: امسال نیز در اجلاس بیابان زدایی که هر دوسال یک بار برگزار می‌شود، اقداماتی انجام و ائتلاف جهانی در راستای کنترل گرد و غبار و فرسایش شکل گرفت که این کشورها مقداری بیشتر به این مسائل بپردازند و حدود سه ماه پیش این اجلاس برگزار شد و یکی از مصوبات آن «تعاملات بین‌المللی برای مقابله با گرد و غبار» بود.
دو میلیون هکتار جنگل دست کاشت در چند سال اخیر

سرداری تصریح کرد: عملکرد سازمان در چند سال اخیر دو میلیون هکتار جنگل دست کاشت در مناطق بیابانی است که عدد بالایی است و تبدیل به جنگل های مناطق بیابانی شده است.
وی با بیان اینکه شاخص‌ها و معیارهای بیابان زدایی نیز بسیار است، ادامه داد: تنها جلوگیری از فرسایش و کاشت جنگل وظیفه سازمان است اما معیارهای دیگری نیز همچون شور شدن اراضی، کاهش آب سفره های زیر زمینی نیز وجود دارد که شاخص های بیابان زایی است و برنامه اقدام ملی مبارزه با بیابان زایی به تمامی نهادهای متولی بایان زایی مربوط می شود و برای بررسی بیابان زدایی باید عملکرد تمامی نهادهای مربوطه در نظر گرفته شود.

بازدید : 87 16 دي 1398 ساعت 04:25 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری