«زراعت چوب» در کاشان، ضامن احیای جنگل‌های شمال

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای استان اصفهان:  اجرای بزرگترین طرح زراعت چوب استان اصفهان با بهره گیری از پساب فاضلاب در شهرستان کاشان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه این آئین اجرای طرح زراعت چوب در کشور را ۲۲ هزار و ۸۰۰ هکتار اعلام کرد و گفت: امسال هم برای ۳ هزار هکتاری هدف گذاری شده که به ازای هر هکتار طرح زراعت نهال رایگان و ۸ میلیون تومان تسهیلات کم بهره به متقاضیان اعطا می‌شود.

مسعود منصور افزود: به منظور حفاظت و نفس دادن به درختان جنگل‌های شمال کشور که هرساله برای تامین چوب مورد نیاز بازار درختان شان قطع می‌شود، وزارت جهادکشاورزی شهرستان کاشان را مجری طرح زراعت چوب کرده است.

وی افزود: در نخستین اقدام اجرای طرح ۲۰۰ هکتاری زراعت چوب در دل کویر کاشان آغاز شده که مهمترین مزیت آن ضمانت احیای جنگل‌های شمال کشور تا هفت سال آینده است.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مزیت‌های مهم این طرح جنگلکاری را استفاده از آب فاضلاب شهری دانست و افزود: در این طرح از ۱۲ هزار نهال از گونه‌های زود بازده اکالیپتوس، پالونیا و کاتونزا که در برابر خشکی مقاومت بالایی دارند استفاده و پیش بینی می‌شود پس از ۷ سال کمربند سبز کاشان با این تعداد نهال شکل بگیرد.

منصور با اشاره به اینکه با اجرای طرح، بیابان زدایی ۴۰ درصدی در مناطق کویری شهرستان کاشان را پی دارد گفت: این طرح با همکاری بخش خصوصی و با استفاده از پساب تصفیه خانه شهرستان کاشان با اعتبار ۱۵ میلیارد ریال اجرا می‌شود.

وی گفت: در اجرای این طرح تاکنون برای ۵۰ نفر به طور مستقیم و برای ۱۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

زراعت چوب از جمله صنایع سبزی است که ضمن برطرف کردن نیاز صنایع چوبی کشور، در تولید و اشتغال نیز موثر است.

بازدید : 141 6 آذر 1400 ساعت 08:39 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری