محدوده شهرستان کاشان بین:
̋35   ʹ27 ˚34 عرض شمالی             ̋00  ʹ30  ˚33 عرض جنوبی
̋51 ʹ55 ˚50 طول غربی    و                 ̋31 ʹ
49  ˚51  طول شرقی قراردارد.
 
این  شهرستان دارای وسعتی حدود 500 هزار هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا 748 متر و حداکثر 3617 متر است.این شهرستان از طرف شمال به مراتع استان قم ،در جنوب به شهرستان نطنز و برخوار و میمه محدود میشود.
بخاطر موقعیت شهر کاشان و وجود طبقات میوسن در ارتفاع کم از زمین، باعث شده سفره های زیر زمینی غنی در دامنه ها بوجود بیاید.جغرافیدانان اسلامی در گذشته ، شهر کاشان را جزء ایالت جبال یا عراق عجم محسوب
می نمودند.

ولی  اکنون در تقسیمات اداری کشور یکی از شهرستان های استان اصفهان (در شمال این استان) بوده و در فاصله 85 کیلومتری جنوب  شرقی قم و 220 کیلومتری جنوب تهران واقع شده است.فاصله هوایی این شهرستان تا  تهران 189 کیلومتر می باشد،کاشان بعلت واقع بودن بر سر راهای تجارتی و ارتباطی در تمام ادوار از اهمیت ویژه خاصی برخوردار بوده است


شهرستان كاشان در حاشيه كوير مركزي ايران با وسعتي معادل 9647 كيلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دريا 950 متر مي‌باشد. اين شهرستان از جنوب به اصفهان، نطنز و اردستان و از غرب به دليجان و محلات و از شمال به شهرستان قم و از شرق به كوههاي يخ آب و گرگاب ختم مي‌شود.

علاوه بر تولید علوفه از محصولات فرعی این مراتع از جمله: کتیرا ( از گیاهی به نام گون کتیرایی) ،باریجه ،آنغوزه و غیره نیز بهره برداری می شود. باتوجه به شرایط اقلیمی و نیز وضعیت جغرافیایی شهرستان کاشان ،مراتع این شهرستان نیازمند به اجرای طرحهای مرتعداری در زمینه اصلاح ، احیا و توسعه می باشند.

هم اکنون 7 طرح مرتعداری در این شهرستان به اجرا در آمده است از مراتعی که طرح مرتعداری در آنها به اجرا گذاشته شده است عبارت است از مرتع لاک پشتی ،مرتع دلمو یحیی آباد بالا ، مرتع یحیی آباد ، مرتع یحیی آباد پائین ، مرتع کلوخ ،مرتع پشت دندانه مرتع اوبار ،البته لازم به ذکر است که بعضی از مراتع این شهرستان نیازمند به طرحهای مرتعداری اند تا بتوانند شرایط اکولوژیکی و اکوسیستمی خود را دوباره پیدا کنند،از این رو طرحهای مرتعداری دیگری در دست تصویب و اجراست.