با حضور رییس سازمان جنگل‌ها؛ دو طرح آبخیزداری در کاشان بهره‌برداری شد

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
هجدهم خرداد، به اتفاق معاونت محترم وزیر و رئیس سازمان جنگلها، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، فرماندار کاشان، معاونین و جمعی از خیرین شهرستان رخ داد: آئین بهره برداری از دو بند خاکی آبخیزداری سن سن  
کاشان - ایرنا - ۲ طرح آبخیزداری در قالب ایجاد بند خاکی در روستای حسین‌آباد در شهر مشکات از توابع شهرستان کاشان روز سه‌شنبه در آیینی با حضور مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بهره‌برداری شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان در حاشیه افتتاح این طرح‌ها گفت: یک بند خاکی با اعتبار سه میلیارد تومانی منابع طبیعی و یک بند دیگر به همت بخش خصوصی و خیر نیکوکار جواد علیزاده با ۲ میلیارد تومان هزینه ساخته شده است.

مهدی شریفی، مهمترین رویکرد منابع طبیعی را تولید آب و اکسیژن و جلوگیری از فرسایش خاک و ایجاد آبخوان دانست و افزود: این ۲ بند خاکی با اثربخشی خود ۳۰۰ هکتار سطح زیر کشت، یک روستا یک رشته قنات، ۱۸ حلقه چاه، سه کیلومتر جاده در اتوبان و ۵۱۰ خانوار را پوشش می‌دهد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان خاطر نشان کرد: طرح کنترل و بهره‌برداری از سیلاب حوضه حسین‌آباد مشکات به‌صورت سازه چند منظوره در راستای طرح‌های زیربنایی کنترل سیل، ذخیره‌سازی و بهره‌برداری از سیلاب، توسعه منابع آب وخاک، رشد و احیای پوشش گیاهی، احیا و توسعه شرایط اقتصادی و اجتماعی بهره‌برداران طراحی و اجرا شد.

وی با بیان اینکه گستره حوضه آبریز مزرعه حسین‌آباد با وسعتی برابر چهار هزار و ۸۸۵ هکتار در غرب این مزرعه به‌عنوان خروجی حوضه قرار دارد، ادامه داد: این حوضه به فاصله تقریبی ۴۰ کیلومتری شمال غرب کاشان و ۲۵۰ کیلومتری مرکز استان اصفهان واقع شده است.

شریفی با تاکید بر اینکه این حوضه جزیی از سرشاخه‌های غربی دریاچه نمک قم است، اضافه کرد: طول آبراهه اصلی ۱۵.۵ کیلومتر، ارتفاع دست‌کم ۸۵۰ متر و ارتفاع حداکثر حوضه ۲ هزار متر از سطح دریا، متوسط بارش سالانه حوضه ۱۴۰ میلیمتر، حجم بارش ۶۸ میلیون متر مکعب با شیب متوسط حوضه ۱۶ درصد و جهت اصلی غرب به شرق است.

مساحت عرصه‌های منابع طبیعی کاشان ۳۷۵ هزار هکتار شامل ۱۸۲ هزار هکتار مرتع ییلاقی و ۱۷۸ هزار هکتار مرتع قشلاقی است که ۷۵ درصد وسعت این شهرستان را شامل می‌شود.
شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

بازدید : 65 23 خرداد 1400 ساعت 08:51 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری