رییس سازمان جنگل‌ها: ۳۸۰۰ رشته قنات در کشور متاثر از فعالیت‌های آبخیزداری است

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
در حاشیه مراسم بهره برداری بندهای خاکی آبخیزداری سن سن؛ دکتر منصور معاون جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، افزود: سه هزار و هشتصد رشته قنات در کشور متاثر از فعالیتهای آبخیزداری سازمان جنگلها ست.

کاشان - ایرنا - معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها و مراتع گفت: افزون بر سه هزار و ۸۰۰ رشته قنات کشور در برهه کنونی متاثر از فعالیت‌های آبخیزداری است.

به گزارش ایرنا، مسعود منصور سه‌شنبه در حاشیه آغاز اجرای عملیات طرح‌آبخیزداری در نیسیان اردستان افزود: از مجموع ۱۲۰ میلیون هکتار عرصه نیازمند اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور تاکنوت ۳۱ میلیون عرصه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح های آبخیزداری می توان هزار مترمکعب آب را در هر هکتار به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ داد، ادامه داد:‌ کنترل رسوب، جلوگیری از فرسایش خاک، کاهش خطرهای سیل، تقویت سفره های آب زیرزمینی و احیای قنوات از ثمرات اجرای طرح‌های آبخیزداری است.

منصور با بیان اینکه در سطح کشور در بیش از ۶۰۷ حوضه آبخیز عملیات عمرانی در دست اقدام است، گفت: در مجموع سالیانه در یک تا میلیون هکتار عرصه عملیات آبخیزداری انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: برای اجرای طرح‌های آبخیزداری از ردیف بودجه عمومی اعتبار ۴۲۰ میلیارد تومانی و از ردیف متفرقه افزون بر یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که امیدواریم پایدار باشد.

اجرای طرح آبخیزداری روستای نیسیان اردستان روز سه‌شنبه در آیینی با حضور مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری آغاز شد.
 با اجرای این طرح ۱۱ مزرعه، ۲ روستا، ۱۱ رشته قنات و سطح زیر کشت ۳۰۰هکتار از اثرات این طرح برخوردار خواهند شد.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۳ هزار نفرجمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است‌

بازدید : 79 23 خرداد 1400 ساعت 08:57 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری