آیین سنتی پشم‌چینی گوسفندان در جوشقان قالی کاشان برگزار شد

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
بیست و یکم خرداد، به اتفاق نماینده محترم مردم نطنز، قمصر، جوشقان قالی و کامو، مدیران جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان و جمعی از مدیران شهرستانی اتفاق افتاد: آئین سنتی پشم چینی مرتعداران جوشقان قالی ؛ راونج 

کاشان - ایرنا - آیین سنتی پشم‌چینی گوسفندان روز جمعه با حضور رحمت‌الله فیروزی‌پور نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی و مدیران کل جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان در روستای راونج از توابع شهر جوشقان قالی کاشان برگزار شد.
به گزارش ایرنا، این آیین نیمه دوم خرداد هر سال در جوشقان قالی برگزار می‌شود و عشایر و دامداران این منطقه به شست‌وشو و پشم چینی گوسفندان می‌پردازند.

البته فصل مناسب برای شست‌وشو و پشم‌چینی گوسفندان در مناطق مختلف کشور به درجه حرارت و نوع آب و هوای منطقه بستگی دارد.

آیین پشم‌چینی در راستای احیا و گسترش فرهنگ همیاری و همکاری زنان و مردان منطقه با پیشینه‌ای بیش از چند قرن برگزار می‌شود.

همچنین شهر جوشقان یکی از مرکزهای مهم قالی‌بافی است که پیشینه آن به سده دهم می‌رسد، اما افزون بر این از آنجا که این منطقه در دامن کوه‌های کرکس قرار گرفته مرکز یکی از مراتع شهرستان کاشان است که هر سال با فرا رسیدن آغاز فصل گرما، شاهد پشم‌چینی گوسفندان به عنوان یک آیین دیرینه است.

با فرارسیدن نیمه خرداد که هوای این منطقه روبه گرما می‌رود و به اصطلاح محلی، گوسفندها "بیریم" می‌شوند و پشم آن‌ها حدود دو سانتیمتر از پوست گوسفند فاصله می‌گیرد، برای آنکه گوسفند پروار شود، پشم چینی آن‌ها انجام می‌شود.

آیین پشم‌چینی گوسفندان با توجه به تعداد دامداران مدت زمانی حدود سه هفته طول می‌کشد که در این مدت، روزهای پنجشنبه و جمعه سایر اهالی به یاری صاحبان دام آمده و به کمک هم این رسم دیرین را انجام می‌دهند در حالی که در سایر مناطق، هر فرد فقط دام‌های خود را پشم‌چینی می‌کند.

شهر جوشقان قالی بیش از ۳۰ هزار راس دام سبک دارد و مرکز ییلاق دام‌های سبک کاشان محسوب می‌شود.

شهر جوشقان قالی از توابع بخش قمصر در شهرستان کاشان با نزدیک به هفت هزار نفر جمعیت در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد.


 

بازدید : 87 23 خرداد 1400 ساعت 09:10 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری