رئیس سازمان جنگلها و مراتع: امنیت غذایی محور برنامه‌های منابع طبیعی

روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان
به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان: رئیس سازمان جنگلها، در حاشیه مراسم افتتاحییه زراعت چوب کاشان : فعالیتهای منابع طبیعی در سه محور تولیدی با هدف تامین امنیت غذائی کشور اجرائی میشود. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان مسعود منصور، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه آیین نهال‌کاری بزرگترین طرح زراعت چوب استان اصفهان در کاشان و به عنوان نخستین طرح با استفاده از پساب گفت: اجرای طرح‌های منابع طبیعی در سه محور تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها و ۱۴ محور فرعی علاوه بر اینکه موجب تقویت حفاظت، احیاء و بهره‌برداری اصولی منابع‌طبیعی کشور در حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی است در امنیت غذایی کشور و ایجاد زمینه برای تولید و معیشت پایدار و شرایط زیستی مناسب نیز نقش مهم و موثری دارد.

وی اظهار کرد: اجرای فعالیت‌های منابع طبیعی با محور‌های فرعی شامل هدف گذاری ۴۰ هزار هکتار زراعت چوب در کشور، اتمام ۴۰ میلیون هکتار کاداستر اراضی منابع طبیعی، اجرای یک و نیم میلیون هکتار طرح‌های آبخیزداری، اجرای ۱۵۰ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی، اجرای ۳۰۰ هزار هکتار عملیات بیابان زدایی، ۲۵۰ هزار هکتار احاله مدیریت طرح‌های مرتعداری، ۴۰ میلیون هکتار کاداستر اراضی منابع طبیعی و جنگل‌کاری اقتصادی با کشت گونه‌های بومی سازگار در تمامی استان‌های کشور است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه عملیات بیان‌زدایی با طرح‌های نهال‌کاری، مدیریت روان آب، غرق و بادشکن در عرصه‌های بیابانی اجرا است تصریح کرد: جنگل‌کاری اقتصادی نیز با هدف افزایش بهره‌وری در منابع‌طبیعی، بهبود معیشت جنگل‌نشینان، احیای‌جنگل و افزایش پوشش سبز، تولید اکسیژن، رونق اکوتوریسم در منطقه و کنترل فرسایش خاک در حال انجام است.

منصور، افزود: طرح زراعت چوب در کشوربا اعطای تسهیلات به بهره‌برداران آن به ازای هر هکتار ۱۲ میلیون تومان با چهار سال تنفس، بهره ۱۲ درصد و اعطای نهال رایگان است.

وی، با یادآوری اینکه اجرای طرح‌های بیابان زدایی کمک به اقتصاد فضای مجاورعرصه‌های بیابانی و کاهش مشکلات آن می‌کند یادآورشد: به طور حتمی و یقینی و با توجه به ضرورت حفظ و گسترش منابع طبیعی اقدامات آبخیز داری مانع فرسایش خاک، تقویت سفره‌های آب وجنگل کاری اقتصادی نیز کمک به تولید گیاهان دارویی شود.

کاداستر ۴۰ میلیون هکتار اراضی منابع طبیعی تا پایان ۱۴۰۰
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین از تثبیت ۱۱۲ میلیون هکتار کاداستر اراضی منابع طبیعی تا کنون خبر داد و گفت: کاداستر ۴۰ میلیون هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی کشور تا پایان امسال تمام می‌شود.

به گفته منصور، اجرای بزرگترین طرح زراعت چوب استان اصفهان در کاشان و نخستین طرح با استفاده از پساب تصفیه خانه فاضلاب شهرستان بخشی از ۴۰ هزار هتکارعملیات طرح زراعت چوب کشور است که مزایای زیست محیطی خوب و قابل توجهی دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه طرح زراعت چوب در کاشان در مجاورت عرصه‌های در معرض فرسایش باد و تولید ریزگرد است علاوه بر کاهش گرد و غبار از ورود آلاینده‌های تصفیه خانه فاضلاب به محیط زیست جلوگیری می‌کند که کشاورزان با وجود مشکلات زیست محیطی برای آبیاری محصولتشان استفاده می‌کردند.

آیین آغاز اجرای بزرگترین طرح زراعت چوب استان اصفهان در کاشان و به عنوان نخستین طرح با استفاده از پساب با حضور مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد.
انتهای پیام/ی

 

https://www.yjc.news/00XT8d


 

بازدید : 153 7 آذر 1400 ساعت 09:26 ق.ظ
 
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری